5 lis 2008

Audycja - Namu - Horn of Africa (PL)


Pierwsza część cyklu poświęconego muzyce rogu Afryki a przede wszystkim tradycjom Etiopskim. Napierwszy ogień pójdą tradycje akustyczne- od miejskiego folkloru lat 90tych, ludowych kabaretów "Amazris" Addis Abeby, liturgicznej muzyki chrześcijańskiej i żydowskiej po czarne polifonie południa.

Ethio Trad.

W audycji Namu EthioGroove i EthioJazz, czyli korzeń naszych
Abissyńskich spotkań. Mieliśmy już okazję eksplorować akustyczną i około tradycyjną przestrzeń z rogu afryki a dziś wszystko to co z tych tradycji się urodziło. Balsam dla uszu dla wszystkich, którzy nie mogą żyć bez muzyki Mulatu Astatke, Mahmouda Ahmeda czy Alemayehu Eschete a wszystkich zbłąkanych zapewniam że seria Ethiopiques to jest to co chcielibyście dostać pod chinkę. Postaram się oczywiście nie dawać monopolu wydawnictwu Buda i wyeksponować także
pare nagrań z poza nieśmiertelnej serii.

EthioGroove

W audycji Namu - EthioGroove i EthioJazz, ciąg dalszy, czyli seria Ethiopiques 13-21, tu i ówdzie okraszona muzyką z poza wydawnictwa Buda. Spotkamy się z gigantami muzyki Etiopskiej:
wojownikiem saksofonu - Gétatchèw Mèkurya, głosem Etiopii - Tlahounem Gèssèssè, wychowanką Aleksandra Kontorowicza, pianistką - Emahoy Tsegué-Maryam Guèbrou. Dodatkowo, wielkość muzyki etiopskiej potwierdzą zachodni jazzmeni, tacy jak Either/Orchestra, mający etiopskie kompozycje na celowniku.

EthioJazz


W audycji Namu ostatnie już spotkanie z Etiopią w postaci prawdziwego etiopskiego regge. Jednak to nie Etiopia będzie głównym tematem naszego spotkania. Dzisiaj zwrócimy się w stronę etiopskich sąsiadów- Sudanu i Somali.

Etiopia/Sudan/Somalia2 komentarze:

Anonimowy pisze...

:)

Anonimowy pisze...

Thanks for this great mix!